KONST / Oljemålningar / Oljemålning 12246001
*
nr 1224 6001
Arie Smit
(1916-2016), Indonesien
Oljemålning, Risfält, Indonesien. Signerad. Olja på duk, 28x30 cm
Adrianus Wilhelmus (Arie) Smit, indonesisk bildkonstnär född i Holland 1916, död 2016.
Följerätt
Utrop:
30.000 kr
Såld:
25.500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 10 december 2018
kl 18:39:46
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
6/12 03:06:22
1
25.000 kr
10/12 18:34:46
2
Vinnande bud
- Klassiska
10 dec
Klassiska
På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...
Läs mer om Klassiska
- Konstnär/Designer
Arie Smit
Adrianus Wilhelmus (Arie) Smit, indonesisk bildkonstnär född i Holland 1916, död 2016.
Läs mer om Arie Smit
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: arie smit asiatisk asien indonesien olja olja på duk oljemålning oljemålningar risfält
-
6364 Oljemålning
Amanda Decic. Signerad, daterad 2024. Signerad a t..//
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:34
-
6747 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Björkar. Signerad..//
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:37
-
3029 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:37
-
6732 Oljemålning
Annicka Brommesson. Signerad, "Oh Dear". Olja på d..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:01
-
3025 Oljemålning
Beda Löberg (1895-1974), Sverige. Signerad, stille..//
Aktuellt bud: 400 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 19:10
-
7147 Oljemålning
Bengt Pettersson (1929-2010), stadsmotiv. Signerad..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 19:14
*
Arie Smit
Adrianus Wilhelmus (Arie) Smit, indonesisk bildkonstnär född i Holland 1916, död 2016.
Läs mer om Klassiska
Läs mer om Arie Smit
nr 1224 6001
Arie Smit
(1916-2016), Indonesien
Oljemålning, Risfält, Indonesien. Signerad. Olja på duk, 28x30 cm
Adrianus Wilhelmus (Arie) Smit, indonesisk bildkonstnär född i Holland 1916, död 2016.
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 30.000 kr |
| Såld: | 25.500 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 10 december 2018 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 6/12 03:06:22 | 1 | 25.000 kr |
| 10/12 18:34:46 | 2 | Vinnande bud |
- Klassiska
10 dec
Klassiska
PÃ¥ vÃ¥r klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byrÃ¥ar och bokskÃ¥p, svenskt och utländskt äldre och modernt mÃ¥leri, silver, 1900-talsdesign av A ...Läs mer om Klassiska
- Konstnär/Designer
Arie Smit
Adrianus Wilhelmus (Arie) Smit, indonesisk bildkonstnär född i Holland 1916, död 2016.Läs mer om Arie Smit
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: arie smit asiatisk asien indonesien olja olja på duk oljemålning oljemålningar risfält
-
6364 Oljemålning
Amanda Decic. Signerad, daterad 2024. Signerad a t..//
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:34 -
6747 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Björkar. Signerad..//
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:37 -
3029 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:37
-
6732 Oljemålning
Annicka Brommesson. Signerad, "Oh Dear". Olja på d..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:01 -
3025 Oljemålning
Beda Löberg (1895-1974), Sverige. Signerad, stille..//
Aktuellt bud: 400 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 19:10 -
7147 Oljemålning
Bengt Pettersson (1929-2010), stadsmotiv. Signerad..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 19:14



